You are currently viewing Dlaczego koń powinien przyjmować elektrolity?

Dlaczego koń powinien przyjmować elektrolity?

Konie podczas wysiłku mocno się pocą przez to tracą wiele elektrolitów. Szczególnie niebezpieczne jest to u koni, które trenują i uczestniczą w zawodach jeździeckich. Elektrolity pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu całego końskiego organizmu.

Elektrolity dla trenujących koni

elektrolity dla koniKoń tak jak człowiek wraz z potem traci elektrolity, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Brak elektrolitów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet i życia zwierzęcia. U koni elektrolity odpowiadają między innymi za skurcze mięśni, prawidłowe działanie układu nerwowego oraz za procesy trawienne. Na elektrolity składają się sód, potas, wapń i magnez. U koni intensywnie trenujących bardzo łatwo jest doprowadzić do utraty i niedoboru elektrolitów. Szczególnie szybko można utracić sód, gdyż dieta konia głównie składa się z trawy i siania. Trawa i siano są bardzo ubogie w sód. U tych zwierząt sód odpowiada za odczuwanie pragnienia. Dlatego im większy niedobór tym nasz koń coraz rzadziej pobierać będzie wody. Ryzyko to wzrasta podczas upałów, gdy temperatura jest bardzo wysoka oraz przy intensywnych treningach. Koń wtedy szybko się odwadnia i dochodzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Ważne jest aby w okresie letnim stosować elektrolity dla koni. Gdy konie intensywnie ćwiczą i narażone są na obciążenie należy często podawać im elektrolity. Przy koniach trenujących elektrolity należy podawać codziennie. Dzięki temu dostarczymy wierzchowcowi minerałów, które zostały utracone wraz z potem. Elektrolity zachęcają również konia do poboru większej ilości wody. Dzięki temu wyrównuje się poziom sodu w organizmie.

Niedobory elektrolitów objawiają się u koni przede wszystkim słabą kondycją. Koń o wiele wolniej dochodzi do siebie po treningu, jest bardzo zmęczony. Podczas treningu spina mięśnie co zwiększa ryzyko powstania groźnych kontuzji. Możemy podawać elektrolity w różnej postaci pod proszku po postać płynną.