You are currently viewing Zdrowe odżywanie – dlaczego jest takie ważne?

Zdrowe odżywanie – dlaczego jest takie ważne?

Podczas gdy w ostatnim czasie globalna chorobą jest otyłość i cukrzyca coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia. Zdrowy tryb życia to przede wszystkim zdrowe odżywianie oraz ćwiczenia które poprawiają wygląd sylwetki jak i samopoczucie. Powstaje coraz więcej instytucji zajmujących się doradztwem w zakresie zdrowego odżywiania, dietami, a trenerzy personalni nie narzekają na brak klientów.

Czym jest żywność ekologiczna?

Posiłek z ekologicznej żywnościŻywność ekologiczna to przede wszystkim taka, która została wyprodukowana w ekologicznych gospodarstwach rolnych. W takich gospodarstwach produkty powstają bez używania pestycydów czy nawozów sztucznych. Produkty ekologiczne muszą zawierać specjalne certyfikaty unijne, a na opakowaniu powinien znaleźć się znak rolnictwa ekologicznego. Gdy na produkcie znajduje się symbol EKO to konsument ma świadomość, że taka właśnie żywność została wyprodukowana w sposób ekologiczny. Żywność ekologiczna wpływa pozytywnie na organizm i sprawia, że żyje się dłużej. Czasem potrafi zaleczyć chorobę, zatrzymać jej rozwój. Niektóre składniki wpływają pozytywnie na nasz organizm, pozwalają utrzymać formę oraz zgrabną sylwetkę. Również ekologiczna żywność wpływa pozytywnie na prace naszego mózgu, potrafimy koncentrować się dłużej.

Coraz większa popularność sklepów ze zdrową żywnością

Nasiona chia ze sklepu ekologicznegoCoraz częściej można na ulicach zobaczyć szyldy „zdrowa żywność sklep”, jeszcze kilka lat temu można było takie produkty kupić tylko w internecie. Popularność zdrowego trybu życia powoduje, że sklepy ze zdrową żywnością powstają jak grzyby po deszczu. Takie sklepy oferują zdrowe, ekologiczne produkty, niestety, ale w wysokich cenach. Pomimo to na bark klientów nie muszą narzekać. Przy tematyce sklepów ze zdrową żywnością należy pamiętać, że zdrowa żywność to nie to samo to żywność ekologiczna. Termin zdrowa żywność powstała tylko i wyłącznie do celów konsumenckich, dlatego robiąc zakupy w takim sklepie należy szukać żywności ekologicznej, która posiada certyfikat unijny.

 

Przygotowanie soków z owoców i warzyw przy pomocy wyciskarki soków

Sok z wyciskarki do sokówŚwieżo wyciskany sok powinien być jednym z elementów zdrowego odżywiania. Taki sok smakuje o wiele lepiej niż sok ze sklepowej pułki. Gdy samemu przygotowujemy sok to mamy pewność, że taki napój będzie zawierał wszystkie składniki mineralne. Spożywanie takiego soku wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, poprawia odporność, dodaje witalności i energii. Pierwszym etapem przygotowania soku, jest wybór owoców i warzyw. Należy pamiętać, że nie wszystkie warzywa nadają się do wyciskania, niektóre można tylko rozdrobnić, jest to np.: koperek, rzodkiewka, szczypiorek czy rzeżucha. Do produkcji soku może posłużyć:

  • wyciskarka soku,
  • wyciskarka kuvings,
  • sokowirówka
  • blender

W ostatnim czasie wyciskarka soku stała się najpopularniejszym urządzeniem do wyciskania soków. Wielką zaletą wyciskarek jest to, ze poradzą sobie one nawet z najtrudniejszymi do przerobienia składnikami. Przed przystąpieniem do wyciskania należy dokładnie umyć owoce i warzywa, ponieważ będą one wyciskane razem ze skórka, bo to właśnie w niej jest najwięcej zdrowych minerałów. Taki sok najlepiej wypić od razu po przyrządzeniu, ponieważ nie nadaje się on do przechowywania. Gdy przechowuje się takie soki, to one tracą wartości odżywcze, utleniają się. Jednak takie soki nie są dla wszystkich. Osoby będące na diecie i cierpiące na cukrzyce powinny unikać takich soków ze względu na dużą zawartość fruktozy. Osoby starsze, dzieci oraz takie z wrażliwym żołądkiem powinny pić soki rozcieńczone z wodą.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Fresh&Eco – sklep internetowy ze zdrową żywnością i wyciskarkami hurom
  • Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu
  • Batom – internetowy sklep ekologiczny oferujący błonnik witalny i nasiona chia

 

Podsumowanie

Każdy musi jeść by żyć, ponieważ dostarczamy organizmowi składniki do funkcjonowania Dodatkowo należy pamiętać by odżywiać się zdrowo i rozsądnie, bo to co zjemy wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Na pewno zdrowa i ekologiczna żywność pomaga nam w utrzymaniu formy oraz prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Dodaj komentarz