Zabawki węchowe sposobem na aktywność z psem

Zabawki węchowe sposobem na aktywność z psem

O doskonałym psim węchu wie chyba każdy. W porównaniu do psiego, ludzki nos wypada naprawdę słabo. Nasz czworonożny przyjaciel ma aż 40 razy więcej komórek węchowych od człowieka! To właśnie ze względu na nie węch stanowi niezwykle ważną rolę w życiu każdego psa. Dlatego też my, jako właściciele, jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie naszym pupilom odpowiedniej aktywności skierowanej na wykorzystanie zmysłu węchu.

Zabawy węchowe – dlaczego tak ważne w wychowaniu psa?

zabawki węchowe dla psaAktywność z psem kojarzona jest zwykle z długimi spacerami, aportowaniem czy bieganiem. Jednak nie jest to wszystko czego potrzebuje on od nas. Zabawy węchowe są niezwykle ważne i niosą ze sobą wiele zalet. Gdy wykorzystujesz zabawki węchowe dla psa uczysz swojego pupila skupienia. Pies bowiem wykorzystując zmysł węchu kieruje na niego całą swoją uwagę i koncentrację. Jako, że węch stanowi najważniejszy zmysł u psa, zabawa z jego wykorzystaniem daje poczucie pewności siebie. Jest to aktywność, w której nasz pies odnajduje się najlepiej. Jeżeli Twój pies jest lękliwy, wypróbuj zabawki węchowe, a przekonasz się jak szybko wzrośnie jego pewność siebie i zapomni o strachu. Niektóre z psów nawet po 10 kilometrowym spacerze tryskają energią, którą chcą się dzielić z właścicielem. Mimo, że zabawy węchowe na pozór nie są zbyt męczące, stanowczo wystarczą by po odnalezieniu ostatniego smakołyka zmusić psa do odpoczynku. Pies, który całą swoja uwagę poświęca jednemu zmysłowi, po zabawie czuje się niemal wyczerpany. Jest to więc doskonały sposób na pozbycie się nadmiaru energii.

Behawioryści od dawna podkreślają istotę angażowania zmysłu psa podczas jego tresury. Całe szczęście ich głos odbił się szerokim echem wśród producentów zabawek dla psów. Dziś wiele z nich skonstruowana jest w taki sposób, aby w pełni angażować do pracy nos naszego pupila.