You are currently viewing Wycena szkody w Niemczech

Wycena szkody w Niemczech

Wybierając się na wakacje lub w podróż służbową samochodem za granicę należy się liczyć z ryzykiem awarii auta lub uczestnictwa w wypadku, kolizji lub innym nieprzyjemnym zdarzeniu drogowym. Warto się odpowiednio przygotować do takiego wyjazdu, sprawdzić wszystkie ubezpieczenia, zarówno zdrowotne jak i na auto oraz zastanowić się nad wykupem dodatkowego ubezpieczenia Assistance w opcji obowiązującej za granicą.

Rozpatrzenie szkody przez niemieckich rzeczoznawców

niemiecki rzeczoznawcaJednak co zrobić gdy ze swojej strony dopilnowaliśmy wszystkiego jak należy, zapoznaliśmy się z obowiązującymi przepisami za granicą i się do nich stosowaliśmy a pomimo tego uczestniczyliśmy w wypadku lub kolizji drogowej? Jeżeli taka sytuacja przytrafiła się nam na terenie Niemiec, które należą do krajów Unii Europejskiej, to cała procedura wygląda bardzo podobnie jak w Polsce. W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo osób uczestniczących w zdarzeniu a następnie w razie potrzeby wezwać odpowiednie służby ratunkowe i policję. Nadal obowiązuje nas europejski numer  Centrum Powiadamiania 112. Po wszystkim należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela lub ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji w zależności od zakwalifikowania czynu przez policję. W krótkim czasie niemiecki rzeczoznawca zgłosi się do nas w celu ustalenia szkód powstałych na naszym pojeździe tylko wtedy gdy zdarzenie nie powstało z naszej winy, wyjaśniając całą dalszą procedurę.

Podsumowując, zarówno podczas wypadku lub kolizji na terenie naszego kraju, jak i za granicą, należy przede wszystkim zachować spokój i zimną krew. Reszta procedur jest podobna na terenie całej Unii Europejskiej a jedyną barierą mogą być nieporozumienia wynikające z nieznajomości języków obcych. Warto więc zawsze zaopatrzyć się w jakieś podstawowe rozmówki.