You are currently viewing Weterynarz – jak przygotowuje się do swojej pracy?

Weterynarz – jak przygotowuje się do swojej pracy?

Zanim weterynarz zaopiekuje się naszymi czworonogami przechodzi bardzo długą od rozpoczęcia nauki po działalność zawodową. Także prowadzenie gabinetu to odpowiedzialna praca pełna wyznań, do której musi się w określony sposób przygotować.

Zawód weterynarz – z czym się wiąże?

weterynarzTo, że weterynarz leczy zwierzęta wiemy wszyscy. Ten aspekt jego zawodu jest oczywisty. Jednak nie każda osoba nadaje się na weterynarza. Przede wszystkim jest to zajęcie dla osób z pasją, kochających zwierzęta i chcących im pomagać. Można przyrównać to do powołania jakie czuje ksiądz lub lekarz – w taki sam sposób weterynarz powinien mieć poczucie misji. Nie jest to jednak zajęcie dla osób nadwrażliwych, nie mogących opanować emocji, gdy widzą krzywdę zwierząt. Z pewnością dobry weterynarz musi mieć zimną krew. W swoich działaniach musi być szybki, zdecydowany i opanowany. Niestety ten zawód nie opiera się tylko na szczepieniu i odrobaczaniu małych, puchatych kotków. To także skomplikowane operacje zwierząt na skraju agonii i odbieranie trudnych porodów w nie zawsze sprzyjających warunkach – cuchnącej obory lub zaniedbanej stajni. Dobry weterynarz powinien nieustannie się dokształcać, do czego wrócimy w dalszej części artykułu. Z pewnością zaletą tego zajęcia jest wykonywanie pracy, którą się kocha i możliwość bycia samemu sobie szefem (w przypadku prowadzenia własnej kliniki). Także status społeczny lekarzy weterynarii znacznie się poprawił, a posiadanie gabinetu może być bardzo dochodowe. Przyczynia się do tego ewoluujące podejście ludzi do zwierząt. Coraz częściej traktujemy je jak członków rodziny, dbamy o ich zdrowie, potrzeby, chętnie wydajemy pieniądze na rozmaite akcesoria, a kiedy trzeba – skomplikowane operacje. Pod uwagę należy wziąć mimo wszystko specyfikę zawodu, czyli bardzo ciężkie studia i liczną konkurencję. Pasjonaci zwierząt nie mający smykałki do chemii, anatomii czy fizjologii powinni zawczasu pomyśleć o prowadzeniu tresury, hotelu dla czworonogów lub salonu piękności, ponieważ najprawdopodobniej nauka okaże się dla nich za ciężka.

Co dają weterynarzom kursy zawodowe oraz inne formy edukacji?

Artykuły biuroweJak już wcześniej wspomnieliśmy – weterynaria to dziedzina dla osób ambitnych, pracowitych i chcących się doszkalać. Wspólną cechą weterynarzy i lekarzy jest specyficzne zajęcie, które wymaga ciągłej edukacji dzięki odkryciom naukowym i nowym technologiom badania i leczenia chorób. W tym celu organizowane są kursy tematyczne i warsztaty poszerzające wiedzę z zakresu różnych dziedzin leczenia zwierząt. Studia weterynaryjne trwają sześć lat i można odbyć je w Lublinie, Warszawie, Olsztynie i Wrocławiu. Osobom pochodzącym z Łodzi innych oddalonych miast, które chcą kształcić się blisko rodziny swoją ofertę proponują szkoły policealne. Nauka tam trwa zazwyczaj 2 lata i jest zwieńczona otrzymaniem tytułu technika weterynarii. Jest to poniekąd droga na skróty, jednak nie bez powodu edukacja trwa tam której. Technik weterynarii nie posiada takich uprawnień jak lekarz weterynarii. Oznacza to, że jedynie asystuje on weterynarzowi i nie podejmuje się samodzielnemu wykonywaniu skomplikowanych zabiegów. Jeśli więc marzymy o własnej klinice i opłacalnym zawodzie to szkoły policealne nie są dobrym wyborem.

Odzież medyczna lekarza weterynarii

Odzież medyczna Gabinet weterynaryjny w pewnym sensie nie różni się wiele od gabinetu lekarskiego. Powinny znajdować się w nim niezbędne sprzęty, a sterylność i komfort pacjenta (w tym wypadku czworonożnego) są na pierwszym miejscu. Tutaj ważną rolę odgrywa także odzież medyczna, która musi spełniać określone normy:

  • powinna być przede wszystkim wykonana z wysokiej jakości materiału,
  • zapewniać swobodę weterynarzowi i umożliwiać mu pełen zakres ruchów,
  • gwarantować higienę i wygodę (obecność kieszeni na pieczątki, recepty i inne akcesoria),
  • ułatwiać pracę – wygodne obuwie medyczne pozwoli na bezproblemową opiekę nad pacjentami przez wiele godzin, mimo wszystko jest to praca głównie stojąca,

Tak przygotowany weterynarz może przystąpić do niesienia pomocy czworonogom.


Źródła:


Podsumowanie

Zawód weterynarza jest trudny, jednak potrafi przynieść wiele satysfakcji. Wymaga wielu wyrzeczeń, ale te nie mogą się przecież równać z zadowolonymi pacjentami (i ich właścicielami). 

Dodaj komentarz