Stylowe aranżacje wnętrz – elementy z kamienia naturalnego

Jeżeli przygotowujemy aranżację pomieszczeń w obiektach użytku publicznego, takich jak sale restauracyjne czy halle hotelowe, albo kiedy zależy nam na uzyskaniu efektu klasycznego wnętrza w budynku mieszkalnym, wówczas warto skorzystać z możliwości, jakie dają nam elementy wystroju z kamienia naturalnego. Tego rodzaju projekty charakteryzować się będą wysmakowaną estetyką i równowagą. Chociaż kamień kojarzy się z pomieszczeniami zimnymi i pozbawionymi rodzinnej atmosfery, za sprawą odpowiedniego doboru dodatków i kolorystyki, naturalne surowce mogą stanowić podstawę klasycyzujących aranżacji.

Kamienne posadzki i blaty do kuchni oraz łazienki

blaty kamienneWśród najbardziej popularnych elementów z kamienia naturalnego wymienić można posadzki, schody i balustrady, a także blaty kuchenne i łazienkowe. Kamienne posadzki w naszym wymarzonym wnętrzu mogą zostać wykonane z niewielkich płytek granitowych lub marmurowych, a także z dużych płyt kamiennych, których powierzchnia przekraczać może nawet półtora metra kwadratowego. Jednolita, lśniąca powierzchnia posadzki nada każdemu pomieszczeniu przestrzeni i elegancji. W budynkach mieszkalnych, tego typu realizacje wykonuje się najczęściej w łazienkach i kuchniach.
Niemniej jednak, podobne rozwiązania niejednokrotnie stają się ozdobą pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym, takich jak hall, pokój dzienny czy jadalnia. Materiały najczęściej wykorzystywane do produkcji posadzek to marmur i granit. Umożliwiają one różnicowanie wzornictwa w poszczególnych pomieszczeniach. Każdy z surowców ma swoje charakterystyczne cechy, które decydować będą o wyborze materiału w zależności od przeznaczenia, miejsca i stylu aranżacji. Granit jest bardzo trwałym rodzajem kamienia, który pod względem wytrzymałościowym właściwie nie ma sobie równych. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych, charakteryzuje się również wysokim połyskiem, co podnosi jego walory estetyczne. Bogata gama kolorystyczna granitów pozwala dostosować paletę barw do indywidualnych wymagań konkretnego projektu. Wśród najbardziej popularnych modeli wymienić możemy jednolite, stonowane odcienie szarości, brązów i czerni.
marmur w kuchniRównie atrakcyjny pod względem swoich właściwości dekoracyjnych jest marmur, który ze względu na niejednolitą strukturę umożliwia tworzenie fantazyjnych wzorów i tekstur. Zabiegiem aranżacyjnym, który pozwoli nam osiągnąć ciekawe efekty wizualne jest konstruowanie posadzki z różnych gatunków kamienia. Powstałe w ten sposób fantazyjne mozaiki będą stanowić niepowtarzalny element wystroju wnętrza, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania. Kamienne posadzki sprzyjają utrzymaniu czystości – powierzchnia polerowanego i odpowiednio zaimpregnowanego kamienia jest całkowicie wodoszczelna i odporna na przyleganie brudu.

Schody z kamienia naturalnego do klasycznego wnętrza

marmur w łazienceJeżeli decydujemy się na wykończenie wnętrz z naturalnego kamienia, doskonałym rozwiązaniem będzie dobór schodów i balustrad, które uzupełnią wysmakowane aranżacje obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych. Kamienne schody i balustrady to gwarancja wysokiej jakości materiałów, fachowe wykonawstwo i wytrzymała konstrukcja. Jeżeli chcemy, żeby wyposażenie domu służyło nam przez długie lata bez konieczności wykonywania częstych napraw i zabiegów konserwatorskich, warto zdecydować się na elementy z kamienia naturalnego.
Marmurowa balustrada to elegancki dodatek w klasycyzującym stylu, który bez wątpienia nada każdemu wnętrzu dworskiego przepychu i elegancji. Dobór odpowiedniego rodzaju kamienia powinniśmy uzależnić od charakteru miejsca i jego przeznaczenia. Szczególnie uczęszczane przejścia, halle i przedpokoje mogą wymagać zastosowania elementów granitowych, podobnie jak tarasy i konstrukcje zewnętrzne. Dodatki o charakterze bardziej dekoracyjnym bez wahania można wykonać z efektownego marmuru o złożonej wewnętrznej strukturze, który zapewni niezwykłe efekty wizualne. Wnętrza utrzymane w stylu klasycznym warto dodatkowo uzupełnić odpowiednim umeblowaniem, które podkreśli estetyczne walory pomieszczeń.

Kamień dekoracyjny elewacyjny

kamień dekoracyjnyNastępnym etapem wykorzystania kamienia to kamień dekoracyjny elewacji. Prościej mówiąc to kamienne płytki, lekko wypukłe o różnych teksturach i fraktalach. Zazwyczaj mają kształt prostokątny i są wypukłe do środka. Kolor oraz dokładny kształt wybieramy w zależności od upodobań i zastosowań.
Kamień dekoracyjny nie wykłada się na całej ścianie, ale na części. Mają dość mocny charakter i służą do podkreślenia załamań ściany lub wyeksponowania konkretnego miejsca, stosuje się go również w obudowie kominka. Najczęściej spotyka się wykończenia z kamienia dekoracyjnego w kuchni, salonie, jadalni oraz łazience.
Kamień elewacyjny służy głównie do dekoracji, jednak nie jest tanim rozwiązaniem. Jest świadectwem dobrobytu i dostatku, więc tani być nie może. Na rynku polskim można go dostać od 50 zł za m2.

Dodatki do wnętrz, które dekorowane i wykańczane są kamieniem i marmurem

dodatki do wnętrzSkoro kamień naturalny, granit czy marmur sam w sobie jest elementem dekoracyjnym to trzeba nam coś więcej? Chciałoby się rzec, że nie, ale będzie nam brakowało drobnych elementów. Pomieszczenia wykończone kamieniem naturalnym potrzebują lekkiego przesytu. Dlatego warto zainwestować w mniejsze artykuły dekoracyjne.
Dodatki do wnętrz jakie będą to na pewno pasujące kolorystycznie wazony z szkła, ceramiki, kamienia a nawet metalu. Również doniczki do kwiatów muszą pasować. Oprócz tego zwróćmy uwagę na:

  • sztućce i talerze do jadalni
  • akcesoria kominkowe
  • meble
  • komplety kuchenne
  • komplety łazienkowe
  • rzeźby i figurki ozdobne

 

Informacje pochodzą z:

 


Podsumowanie

kamień naturalnyKamień naturalny od wieków jest cenionym materiałem budowlanym. W dzisiejszych czasach jego znaczenie jest bardziej dekoracyjne, jednak nie zapomina się o jego prawie niezniszczalnych właściwościach. Może być zastosowany wszędzie i do każdego wnętrza, a jego obecność podnosi prestiż danego miejsca. Szczególnie upodobany jest wśród wielbicieli wystroju klasycznego, jednak jego połączenie ze szkłem czy metalem również prezentuje się znakomicie. Podsumowując może stwierdzić, że jest to materiał idealny dla każdego.