You are currently viewing Rzucenie palenia papierosów

Rzucenie palenia papierosów

Nasz mózg szybko się przyzwyczaja do rzeczy, które często robimy i traktuje je jako coś normalnego. Podobnie wygląda sytuacja z nałogami, które często stają się nieodzowną częścią naszego życia. Łatwo w nie wejść, ale bardzo ciężko z nich wyjść. 

Kiedy rzucić palenie papierosów?  

rzucanie paleniaWiększość nałogów ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Mowa tu głównie o nikotynie i alkoholu. Kilkanaście milionów Polaków codziennie wypala około jednej paczki papierosów, a jeszcze więcej każdego dnia wypija jedno piwo. Rzucanie palenia jest bardzo trudnym zadaniem, bo nasz organizm przez wiele lat nałogu, przyzwyczaił się do codziennej dawki nikotyny, która jest bardzo uzależniająca. Osoba, która próbuje odstawić palenie, jest najczęściej rozdrażniona, zdekoncentrowana i często ma wzmożony apetyt. Odruch ssania, który ma duże znaczenie w przypadku papierosów, powoduje, że mamy ochotę ciągle coś wsadzać i mieć w buzi, dlatego osoby rzucające, mają często przy sobie gumy, czy cukierki. Dodatkowo nasze ręce też się przyzwyczaiły do codziennego rytuału, jakim jest zapalanie papierosa i jego trzymanie w ustach, dlatego często takim osobą trzęsą się ręce i nie mają co z nimi zrobić. Takie reakcje są normalne, bo to odpowiedź naszego układu nerwowego na brak nikotyny. Zawsze najgorsze są pierwsze dni i tygodnie od odstawienia papierosów, bo wtedy nasze ciało najbardziej się domaga zapalenia papierosa. Rzucić palenie może tylko osoba, która naprawdę tego chce i jest mocno zdeterminowana, gdyż walę toczy się już do końca życia.

Zapalenie pierwszego papierosa najczęściej następuje w okresie dojrzewania, kiedy w towarzystwie kolegów i koleżanek, nie wypada odmówić. Potem idzie z górki, aż w końcu zdajemy sobie sprawę, że nie umiemy się mu oprzeć i wpadamy w nałóg.