You are currently viewing Rodzaje kołków rozporowych

Rodzaje kołków rozporowych

Przy każdej budowie potrzebne są elementy nie tylko potrzebne w momencie, do malowania lub murowania, ale również do mocowania nowych mebli czy ozdób. Właśnie w takiej roli sprawdza się najlepiej kołek rozporowy, który z racji swojej funkcji, rozpiera ścianę, do której się wbija i zabezpiecza śrubę przed wypadnięciem.

Z jakich materiałów są kołki rozporowe?

kołki rozporowe marki fischerZależnie od swojej funkcji i od tego, do jakiej powierzchni mają się wbić, kolki są oznaczone różnymi kolorami. Każdy kolor ma również inne rozmiary. To pierwszy podział, jakie mają kolki. Zazwyczaj największym kołkiem, są te w kolorze siwym, a czerwone najmniejsze. Kupując jednak kołki rozporowe marki Fischer, warto i tak zapoznać się z ich wielkością, jaka umieszczona jest na opakowaniu. Tylko wówczas ma się pewność, że śruba wkręcona w ów kolek jest bezpieczna. Rozróżniając kolki, warto również wspomnieć o kołkach wykonanych z różnych materiałów. Im materiał mniej trwały, tym najlepiej wykorzystać go w przypadku lżejszego przedmiotu. Jednymi z mniej trwałych kołków, są kołki plastikowe. Najczęściej jednak można spotkać kołki wykonane ze specjalnie stworzonego tworzywa sztucznego. To właśnie dzięki niemu można mieć gwarancję, co do mocnego i trwałego mocowania śruby w ścianie. Są jednak i mocniejsze i trwalsze kołki, wykonane z metalu. To właśnie one najlepiej radzą sobie z twardymi podłożami i ciężkimi przedmiotami. Oczywiście nie można zawiesić na takich kołkach żadnych przedmiotów, gdyż każdy z nich ma swoje ograniczenia wagowe.

Podczas wieszania na ściany najróżniejsze przedmioty, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, należy się upewnić, że mocowanie jest dostatecznie solidne i dobrze zakotwiczone wewnątrz ściany. Warto uprzednio sprawdzić ile waży przedmiot, który będzie wieszany i jaką granicę wagową mają owe kołki, których che się wykorzystać.