Rekonstrukcje średniowiecznych tunik

Rekonstrukcje średniowiecznych tunik

Tunika jest częścią odzieży wierzchniej, noszoną przez każdego rekonstruktora wczesnego średniowiecza. Mimo iż pozornie nie wydaje się szczególnie pokazową częścią stroju, dobrze uszyta tunika z wysokiej jakości materiałów niejednokrotnie jest najbardziej ozdobnym elementem odzieży odtwórcy.

Wczesnośredniowieczne tuniki dla odtwórców

średniowieczna tunikaNajpopularniejszym i najczęściej spotykanym krojem tunik jest ten wzorowany na znaleziskach z Kragelund. Jest on bowiem najbardziej uniwersalny, a podobne do niego tuniki występowały na terenie całej Europy przez cały okres wczesnego średniowiecza. Średniowieczna tunika wzorowana na owym znalezisku posiada okrągły kołnierz oraz proste rękawy z klinami, a także obszycia kołnierza czy rękawów. Z racji iż jest ona odzieżą wierzchnią, szyta jest w całości z wełny, z obszyciami z lnu czy rzadziej z jedwabiu. Bardzo często szyta jest również z głębokim wycięciem kołnierza, charakterystycznym dla skandynawskich strojów z okresu. Drugim, mniej rozpowszechnionym krojem jest wariant tuniki wzorowany na znalezisku ze Skjoldenhamn. Jest to tunika rozpoznawalna od razu dzięki bardzo charakterystycznemu, głębokiemu kołnierzowi, niespotykanemu w innych krojach odzieży wierzchniej. Jest ona niemal wyłącznie noszona przez odtwórców przedstawiających zamożniejsze postacie. Rekonstruktorzy odtwarzający mieszkańców wczesnośredniowiecznej Danii często sięgają również po tuniki wzorowane w całości na ikonografii.

Są to tuniki równie rozpoznawalne jak te ze Skjoldenhamn, gdyż mają one unikalny, prostokątny kołnierz, odsłaniający barki koszuli.  Z racji iż ikonografia na której są wzorowane przedstawia duńskiego króla, niemal zawsze służą do przedstawiania postaci bardzo bogatych i najczęściej bywają ozdabiane imponującymi haftami i obszyciami z jedwabi.