You are currently viewing Projekt formy wtryskowej na zamówienie

Projekt formy wtryskowej na zamówienie

Wykonywanie form wtryskowych, szczególnie do użytku przemysłowego i produkcji precyzyjnych, niewielkich elementów, nie było wcale łatwe. Potrzebna była do tego podstawa z odpowiednio wytrzymałego stopu, ale również nowoczesne narzędzia i tokarki cnc, gdyż tylko taki sprzęt mógł dokładnie obrobić wybraną podstawę.

Trójwymiarowe projekty form wtryskowych

Projektowanie form wtryskowychJednak samo wykonanie formy za pomocą narzędzi było tylko końcowym etapem bardzo długiego procesu projektowania i dopasowywania wzoru do wybranej formy. Samo projektowanie form wtryskowych mogło zajmować niemal dwukrotnie więcej czasu niż jej końcowe wykonanie, a wszystko zależało od złożoności i ilości elementów na konkretnej formie. Przede wszystkim, projekty form wykonywane były za pomocą programów trójwymiarowych, na których projektanci najpierw tworzyli obraz odlewanych kształtów, by następnie nanieść je na formę w taki sposób, by można je było odlewać z jak najmniejszą stratą materiału. Dopasowywanie elementów wzoru pochłaniało nieraz bardzo dużo czasu, aczkolwiek zależało w dużej mierze od rozmiaru formy. Na formach o niewielkich gabarytach należało pomieścić wszystkie wzory w taki sposób, by mogły one zostać potem wytłoczone na formie bez obaw o ewentualne uszkodzenia, ale również tak, by można je było bez trudu połączyć kanałami na tworzywo. W przypadku bardzo szczegółowych elementów, ważne było odpowiednie wyskalowanie elementów. Dzięki temu wzór zachowywał wszelkie, nawet najmniejsze elementy.

Projektowanie wymagało więc bardzo dobrej znajomości obsługi programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej, aczkolwiek skończone projekty bardzo często mogły być zwyczajnie wgrane do pamięci maszyny obróbczej. Cały proces produkcji był najczęściej zautomatyzowany i nie wymagał żadnej ingerencji pracownika.