You are currently viewing Praktycznie i ładne oświetlenie do domu

Praktycznie i ładne oświetlenie do domu

Oświetlenie jest bardzo ważnym aspektem każdego domu lub mieszkania. Bez niego nie było by możliwe w domu po zmroku. Jednak oświetlenie nie pełni tylko roli funkcjonalnej, a również dekoracyjną.

Lampy stylowe czy lampy nowoczesne?

LampaLampa jest urządzeniem, które wytwarza światło. Charakter lampy powinien pasować do stylu wnętrza. Jeśli chodzi o wnętrza tradycyjne to lampy powinny być stylowe i klasyczne. Na rynku lampy stylowe są eleganckie, maja wyrafinowane wzornictwo. Bardzo często abażur jest z tkaniny. Czasem konstrukcja jest metalowa. Zdobienia bardzo często są wykonywane z kryształków czy breloczków. Lampy stylowe na pewno nadają wnętrzu elegancki wygląd. Stylowe lampy mogą być wykonane z mosiądzu. Mosiądz jest materiałem, który jest bardzo żywotny oraz konserwacja jego jest łatwa, wystarczy przecierać je suchą szmatką. Jeśli lampa mosiądzowa wymaga dokładniejszego czyszczenia to wystarczy wyczyścić ją szmatką zmoczoną delikatnie w mydle. Do mosiądzu nie można stosować preparatów z amoniakiem. Mosiądz jest materiałem, który jest odporny na korozję. Takie lampy są wykańczane:

  • platyną antyczną,
  • złotym połyskiem.

Lampy stylowe mogą być stojące, jak i podłogowe. To jakie się wybierze, zależy przede wszystkim od charakteru wnętrza i od miejsca w którym mają stać. Do wnętrz nowoczesnych najlepsze będą lampy nowoczesne. Jeśli zdecydujemy się na lampę w stylu nowoczesnym to rynek oferuje nam wszelaki wybór. Lampy nowoczesne są produkowane z wielu różnych materiałów. Poza tym ich kształty i kolory również mogą zaskoczyć.

Lampy w stylu prowansalskim do każdego wnętrza.

Lampa stojącaDużą popularnością cieszą się lamy w stylu prowansalskim. Styl ten nawiązuje do wnętrz wiejskich domów Anglii lub Francji. Wygląd takich lamp bardzo często specjalnie się postarza, tak aby wygadały na starsze. Kolorami dominującymi w tym stylu jest biały i szary. Pomieszczenia w stylu prowansalskim potrzebują nastrojowego oświetlania, dlatego odpowiednie lampy są bardzo istotne. Najczęściej wykonuje się je z drewna, które się maluje. Lampy w stylu prowansalskim są kobiece, subtelne i delikatne, dlatego będą się sprawdzać w większości wnętrz, nie tylko tych w stylu prowansalskim, ale także w tradycyjnych czy nowoczesnych.

A może lampy halogenowe?

Lampa halogenowaLampy halogenowe można zaliczyć do lamp nowoczesnych. Halogen działa na zasadzie regeneracyjnym. Gdy żarnik się nagrzewa, wolfram odparowuje. Przez to, że te lampy są wypełnione gazami szlachetnymi, wolfram nie osadza się na wewnętrznej stronie, ponieważ gazy te nie dopuszczają do osadzania na rozgrzanym szkle. Połączenie wolframu z gazem rozpada się, a sam wolfram wraca do żarnika. Proces ten przyczynia się do oszczędności energii. Lampy halogenowe charakteryzują się:

 

  • większa sprawnością,
  • dłuższą żywotnością,
  • dłuższym czasem pracy.

Światło tych lamp jest białe, przyjemne oraz doskonale oddaję barwy. Przez cały czas pracy barwa światła ma taki sam kolor. Lampy halogenowe w porównaniu do zwykłych lamp mają mniejsze rozmiary, co przyczynia się do stosowania mniejszych opraw. Pełną jasność światła w tych lampach otrzymuje się od razu po włączeniu. Minusem jest nagrzewanie się tych lamp, dlatego ważny by dzieci nie mogły mieć kontaktu z tą lampą. Lampy halogenowe nie powinny być montowane w nieodpowiednich oprawach, nie przeznaczonych do lamp tego typu. Lampy, które są zasilane napięciem ponad 12V wymagają transformatora. Również podczas montażu należy pamiętać, aby nie dotykać bański i nie zostawić na niej śladów.


 

Więcej informacji na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Lampy są bardzo ważnym elementem naszych wnętrz. To one dają na światło po zachodzie słońca. Również ich zdaniem jest dobry wygląd, jak i budowanie nastroju, czy przytulności danego pomieszczenia.

Dodaj komentarz