Po co zakłada się studnie i szamba przydomowe?

Po co zakłada się studnie i szamba przydomowe?

Życie w dużym mieście kojarzy się  z reguły z wielkim blokowiskiem, centralnym ogrzewaniem, kanalizacją i wszystkimi możliwymi udogodnieniami współczesnego życia. Jest jednak cała rzesza osób, nawet w Warszawie, którzy starają się w jak najmniejszym stopniu korzystać z sieci miejskich i w pewien sposób pozostać samowystarczalni.

Czy ktoś jeszcze buduje szamba w miastach?

okrągłe szamba betonowe z WarszawyJeżeli warunki geologiczne są w danym miejscu łaskawe, można łatwo zbudować sobie w ogrodzie studnię i w nieograniczonym stopniu cieszyć się własną, czystą wodą. Własny piec na węgiel, drewno czy ekogroszek to nadal standard w domach jednorodzinnych. Ostatnio pojawiła się także moda na przydomowe szambo. Jest to rozwiązanie ekologiczne, dobrze zaplanowane pozwala na spore oszczędności w gospodarstwie domowym no i przede wszystkim daje poczucie niezależności. W krótkim czasie moda na okrągłe szamba betonowe z Warszawy rozprzestrzeniła się także po innych dużych miastach w Polsce. W niektórych gminach można było ubiegać się o dofinansowanie projektu co jeszcze bardziej zwiększyło atrakcyjność tego pomysłu. Istotne jest jednak dobrze rozplanowanie obiektów w ogrodzie ponieważ budowa szamba obwarowana jest przepisami ministra środowiska. Przede wszystkim, co oczywiste szambo musi być bezwzględnie szczelne, jakiekolwiek wycieki powodują skażenie wód gruntowych na czym traci nie tylko środowisko, ale też my – użytkownicy tej wody. Szambo musi znajdować się w odpowiedniej odległości od okien i studni z wodą. Tu także przejawia się troska o zdrowie ludzkie.

Własne szambo jest niewątpliwie dobrym pomysłem, jednak jak wszystko należy taki projekt dobrze przemyśleć. Nieprawidłowo zbudowane zarówno pod względem konstrukcji jak i usytuowania może wyrządzić właścicielowi i otoczeniu dużą krzywdę.