You are currently viewing Odrestaurowywanie kompleksów pałacowo-parkowych

Odrestaurowywanie kompleksów pałacowo-parkowych

W ostatnich latach w Polsce stały się bardzo modne restauracje i hotele znajdujące się w całych kompleksach pałacowych. Głównie dlatego, że obecnie docenia się nie tylko wnętrze samego lokalu, ale także jego zaplecze plenerowe, a takie kompleksy zwykle posiadają ogromne i piękne tereny ogrodowe, Na terenie Polski znajduje się wiele tego typu miejsc, jednak przez bardzo długi czas nie były one zagospodarowane i sukcesywnie niszczały. Na szczęście, zainteresowanie tego typu miejscami sprawia, że coraz częściej odrestaurowuje się takie kompleksy, by doprowadzić je do odpowiedniego stanu i móc na nich zarabiać.

Kompleks pałacowo-parkowy – hotel Gorzów

hotel gorzówKompleksy pałacowe znajdują się niemal w każdej części Polski. Pochodzą one z różnych okresów, co za tym idzie różnią się one od siebie zarówno rodzajem architektury, jak i sposobem zaaranżowania ogrodu. Różnorodność ta dodaje jednak takim miejscom dodatkowego uroku, ponieważ sprawia, że różnią się między sobą i każde jest na swój sposób unikalne. Najmocniejszą stroną kompleksów pałacowo-parkowych są właśnie parki, to z ich powodu większość osób decyduje się na odwiedzenie takich miejsc, najczęściej w celach rekreacyjnych, by pospacerować. Jednak wzrastająca popularność kompleksów pałacowo-parkowych sprawia, że same budynki często są przystosowywane pod restauracje lub hotele, a także bardzo często pod jedno i drugie, tak by miejsca te, miały jak najwięcej atrakcji, dzięki czemu będą przyciągać jak najwięcej gości i co za tym idzie będą one dobrze prosperować.

Odnawianie budynku – prace wysokościowe

prace wysokościoweWykorzystanie kompleksów pałacowo-parkowych w celach usługowych często nie jest, aż tak łatwe jakby się mogło wydawać, głównie z racji tego, że takie miejsca są często bardzo mocno zaniedbane. Z racji tego, że w wielu przypadkach były one pozostawione same sobie od czasu II Wojny Światowej zarówno stan budynków, a przynajmniej zewnętrznych elewacji, jak i stan ogrodów są, delikatnie mówiąc, dość kiepskie. O ile stan dachu często bywa nienaruszony, to wówczas zwykle wnętrze jest zachowane w całkiem dobrym stanie i nie potrzeba aż tak wielu prac mających na celu jego odnowienie. Jednak stan zewnętrznych elewacji praktycznie zawsze jest w bardzo złym stanie, a co za tym idzie konieczne jest ich odnowienie. Jeśli budynek nie jest zniszczony w taki sposób, że konieczne jest jego częściowe odbudowanie, zwykle by doprowadzić go do odpowiedniego stanu wystarczą takie prace wysokościowe jak:

  • usunięcie starego tynku
  • położenie nowego tynku
  • malowanie

Odpowiednio wykonane prace renowacyjne pozwalają w stosunkowo krótkim czasie na przywrócenie dawnej świetności i co za tym idzie na zagospodarowanie dworku. Przy wykonywaniu prac restauratorskich warto uwzględnić nie tylko sam budynek, ale także i teren przyległy do niego. Warto odświeżyć takie elementy parku jak fontanny, altanki oraz oczyścić stawki, bo to one stanowią główną atrakcję tego miejsca.

Pielęgnacja parku pałacowego – koszenie trawy

koszenie trawyOdnowienie całego kompleksu i przystosowanie go pod prowadzenie takiej działalności jak hotel czy restauracja to jeszcze nie wszystko. O takie miejsce należy dbać, żeby było ono popularne i co za tym idzie, by okazało się dobrą inwestycją. W szczególności wiele prac wymaga ogród. Konieczne jest między innymi regularne koszenie trawy, zamiatanie opadłych liści czy usuwanie zwiędniętych kwiatów, a także obsadzanie nowych rabat. Jako, że tego typu miejsca postrzegane są jako luksusowe, nie można dopuścić do takich uchybień.


Źródła:


Reasumując:

Odrestaurowywanie kompleksów pałacowych, które mają zostać przystosowane do prowadzenia hotelu lub restauracji jest obecnie bardzo popularne. Historyczne obiekty, przywrócone do minionej świetności prezentują się bardzo ciekawie i posiadają jakiś niezwykły klimat. Nie dziwi zatem, że miejsca tego typu są jednymi z częściej wybieranych na organizacje różnego rodzaju uroczystości, jak i są miejscem wypoczynkowym indywidualnych osób.