Kiedy można jeszcze naprawić okna, a kiedy należy kupić nowe?

Okna są jednym z istotniejszych elementów domu jeśli chodzi o zabezpieczenie go czy to przed wpływem temperatur, czy wilgoci, a nawet i złodziejami. Okna spełniające właściwie swoją funkcję muszą być w dobrym stanie. Jakie okna powinno się wymieniać, a jakie naprawiać i jakie rozwiązania gwarantują największą funkcjonalność?

Okna naprawiać czy wymieniać? – renowacja okien drewnianych

renowacja okienZ założenia nowe okna nie powinny się psuć. Obecnie wykonywane i montowane są w taki sposób, że bez jakichkolwiek usterek powinny funkcjonować przez wiele lat. Oczywiście nie uwzględnia się tu takich przypadków jak usterki wywołanych czynnikami mechanicznymi takimi jak zbicie szyby, czy powstałe w wyniku złego użytkowania, gdzie wymianie podlegają na przykład uszczelki lub zawiasy. W innych przypadkach naprawy nie powinny być konieczne, jedyny wyjątek stanowi elewacja drewnianych okien. Materiał naturalny jakim jest drewno, wymaga co jakiś czas odświeżenia i konserwacji. W przypadku okien wykonanych z PCV podejmowanie napraw jest zwykle złym pomysłem. Po pierwsze sztuczne tworzywo, które raz utraciło swoje właściwości i tak już nigdy ich nie odzyska, po drugie koszt takiej naprawy często jest bardzo wysoki, a czasami nawet przekracza koszt zakupu nowych okien lub skrzydła.

Okna dachowe i ich usterki

okna dachoweOkna dachowe są wyjątkowo mocno narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ze względu na ich położenie często towarzyszą im zmienne warunki: zalegający śnieg topnieje i zamarza ponownie tworząc warstwę grubego lodu, wszystko to, plus nieodpowiednie użytkowanie może powodować usterki takie jak:

 • uszkodzenia zamków i zawiasów
 • zużycie uszczelek
 • zużycie filtrów
 • uszkodzenia szyb
 • drobne usterki mechaniczne

W takich przypadkach serwis w krótkim czasie powinien zająć się naprawą usterki i jej wyeliminowaniem. Przy oknach dachowych naprawy, o ile nie są to jakieś poważne ubytki w tworzywie z jakiego zostały one wykonane, zdecydowanie bardziej się opłacają niż wymiana całego okna.

Dodatki do okien – żaluzje i rolety

żaluzjeMontowane na oknach żaluzje i rolety mają wspólny cel: mają uniemożliwić promieniom słonecznym przedostawanie się do domu i nagrzewanie go oraz odgrodzić domowników od spojrzeń sąsiadów. Dawniej niemal w każdy domu montowane były żaluzje. Składały się one przeważnie z listewek, głównie wykonanych z aluminium, zamontowanych na tasiemkach sznurowych, za pomocą których można było zmieniać ich kąt nachylenia. Lamele, czyli wspominane listewki aluminiowe prowadzone były w prowadnicach lub na naciągniętych po bokach listwach. Rozwiązanie to, o ile dość dobrze spełniało swoje zadanie, o tyle było małe eleganckie i nie najlepiej prezentowało się w pokoju, dlatego zostało wyparte przez zdecydowanie nowsze rozwiązanie jakim są rolety. Roleta jest to coś w rodzaju zasłony przeznaczonej do wewnętrznego i zewnętrznego użytku na oknach. Zazwyczaj jest ona wykonana z tkaniny, a jej regulacja obywa się za pośrednictwem wałka, na który jest nawijana bądź z niego rozwijana za pomocą sprężyny wewnątrzwałkowej i połączonego z nią sznurka lub łańcuszka. Fakt, że tego rodzaju przesłona słoneczna została wykonana z tkaniny sprawia, że nie tylko dobrze spełnia swoja podstawową rolę, ale także jest doskonałym elementem wykończenia wnętrza. Materiał, z którego wykonuje się rolety, jest w bardzo bogatej kolorystyce, dodatkowo sama roleta może mieć wiele rodzai i fasonów. Można wymienić takie rolety jak:

 • zwijane
 • rzymskie
 • austriackie
 • plisy
 • dzień-noc

Dodatkowo dobór samych materiałów, z których wykonany może zostać poszczególny rodzaj rolety jest bardzo duży. Wyróżnić tu można:

 • tekstylne
 • papierowe
 • bambusowe
 • trzcinowe
 • z folii refleksyjnej

Ponadto mogą one jeszcze dodatkowo być jednolite lub wzorzyste, zgodnie z życzeniem klienta. Wszystko to sprawia, że rolety stały się niemal nieodłącznym elementem każdej przestrzeni mieszkalnej, stanowiąc jej eleganckie i praktyczne dopełnienie.


Źródła:


Podsumowując:

Okna w domu są dość istotnym elementem – to jak je zabezpieczyć, ozdobić oraz to, czy powinniśmy w razie potrzeby zdecydować się na ich naprawę czy wymianę jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od konkretnego okna, rodzaju, sposobu jego wykonania, materiału. Do tych parametrów dobieramy odpowiednie rozwiązania.