Jak wybrać odpowiednią kasę fiskalną? Czy istnieje uniwersalna do każdej branży?

Polskie prawo zobowiązuje prawie każdego przedsiębiorcę do rejestrowania swoich przychodów i prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Specyfika każdej branży jest jednak inna, więc czy należy do niej dostosowywać zakup kasy fiskalnej, czy może każda kasa jest taka sama i równie dobrze nadaje się dla każdego przedsiębiorstwa?

Kasy fiskalne – ogólna charakterystyka

przenośne kasy fiskalneKasy fiskalne to w ogólnym rozumieniu urządzenia elektroniczne, które mają na celu rejestrowanie obrotu, oraz podatku należnego ze sprzedaży. Kasy stosowane w Polsce posiadają pamięć fiskalną, która pozwala na zapamiętanie i zapisanie raportu dobowego i miesięcznego. Tego typu dane są podstawą do całorocznego rozliczenia. Fakt, że ogólne założenie i rola jaka spełniają kasy fiskalne jest taka sama, nie oznacza jeszcze, że wszystkie kasy są identyczne. Wśród nich można wyróżnić:

  • małe kasy fiskalne
  • przenośne kasy fiskalne
  • średnie kasy fiskalne
  • systemowa kasy fiskalne
  • drukarki fiskalne

Wybór właściwej kasy uwarunkowany jest specyfiką danego przedsiębiorstwa i branżą do jakiej należy. Niektóre rozwiązania lepiej sprawdzają się w dużych punktach usługowych, inne zdecydowanie lepiej sprawują się w pracy mobilnej. Dostosowując odpowiednio możliwości kasy do warunków pracy można uzyskać najlepsze efekty i wydajność.

Kasy fiskalne Bingo – idealne rozwiązanie dla małych placówek handlowych i punktów usługowych

kasy fiskalne bingoKasy fiskalne przeznaczone dla średnich i małych firm działających w branży handlowej i usługowej muszą być możliwie jak najbardziej kompaktowe. Co za tym idzie, sprzęt przeznaczony do tego typu działalności cechuje się średnimi rozmiarami oraz intuicyjnością jeśli chodzi o obsługę. Są one tak skonstruowane by łączyły w sobie takie cechy jak poręczność i funkcjonalność. Takie kasy są stosunkowo niewielkie, a przy tym wyposażone w zaawansowaną technologię, porównywalną do tej stosowanej w kasach wyższej klasy. Sprzęty należące do tego segmentu cechują się rozbudowaną bazą towarową, możliwością wprowadzenia precyzyjnych nazw towarów o długości nawet do czterdziestu znaków, a także możliwością podłączenia do komputera i urządzeń peryferyjnych oraz odpowiednią ilością dodatkowych złączy. Wszystkie te parametry sprawiają, że za pomocą takiej kasy można wyposażyć sklepy w rozbudowany system sprzedaży spokojnie wystarczający dla potrzeb średniego sklepu. Dodatkowo sprzęty tej klasy można dodatkowo zabezpieczyć uodparniając je na działanie takich czynników jak choćby zalanie. Wśród kas spełniających te kryteria i będących bardzo praktycznym rozwiązaniem dla średnich firm usługowych czy handlowych można wymieć takie przykładowe modele jak: Novitus Sento E czy Posnet Bingo XL. Są to sprawdzone marki, które oferują sprzęt wysokiej jakości będący w stanie sprostać potrzebom każdej mniejszej i średniej firmy.

Kasy fiskalne do pracy mobilnej – kasy fiskalne Novitus

kasy fiskalne novitusNiektóre z świadczonych na rynku usług należą do kategorii tak zwanych zawodów mobilnych, oznacza to, że wykonawca pracy czy zlecenia często się przemieszcza i nie zawsze znajduje się na swoim stacjonarnym miejscu pracy. Polskie prawo zobowiązuje również takie osoby do rejestrowania swoich wpływów. Najlepszym rozwiązaniem dla takich osób są tak zwane kasy mobilne. Ich cechą charakterystyczną są bardzo małe gabaryty, pozwalające na swobodne ich przenoszenia w torbie czy nawet w kieszeni. Liderem wśród kas tego segmentu jest firma Novitus. Nie tylko dlatego, że kasy tego producenta są wykonane z wysokojakościowych tworzyw, co sprawia, że ich sprzęt jest wysoce odporny nawet na upadki, ale przede wszystkim dlatego, że posiadają oni w swojej ofercie tak zwane kasy dedykowane, które już na starcie są dostosowane do specyfiki konkretnego zawodu. Wyróżnić tu można:

  • Novitus nano E lex – dla kancelarii prawniczych
  • Novitus nano E med – dla lekarzy
  • Nowitus nano E moto – dla mechaników
  • Novitus vega taxi – dla taksówkarzy

Mobilne kasy tej firmy można także otrzymać w ogólnej wersji, bez dedykacji. Nadają się one zarówno do handlu obwoźnego, jak i do małych sklepów, gdzie ilość miejsca na ladzie sklepowej jest ograniczona. Tym co wyróżnia te kasy jest również fakt, że posiadają one specjalne skróty klawiszowe F1-F4, na których można zaprogramować najczęściej używane funkcje. Możliwość ta skraca procedury jak i ułatwia pracę samemu użytkownikowi. W tym segmencie warto jeszcze wyróżnić Posnet Temo HS EJ, która jest wprawdzie nie tyle kasą fiskalną co drukarką fiskalną, jednak jest ona obecnie najmniejszym urządzeniem rejestrującym sprzedaż dostępnym na runku.


Źródła:


Podsumowując:

Specyfika każdej branży jest inna, podobnie jest również z rozwiązaniami w niej stosowanymi. Dlatego kupując kasę fiskalną należy uwarunkować jej wybór posiadanymi przez nią funkcjami i gabarytami odpowiadającymi charakterowi naszej pracy.