You are currently viewing Jak robić zdjęcia panoramiczne?

Jak robić zdjęcia panoramiczne?

Wykonywanie zdjęć panoramicznych to nie lada sztuka. Jaki sprzęt najbardziej nadaje się do tego typu fotografii? Ile kosztuje zrobienie poprawnej panoramy? Jakie są podstawowe zasady, które trzeba stosować? Jakie są rodzaje panoram?

Krótki poradnik panoramiczny

zdjęcia sferyczneFotografia ma różne oblicza. Od najczęściej spotykanej, często amatorskiej, portretowej, przez mikro, czy makrofotografię, do pejzażowych ujęć architektury lub ulic. Panoramy można podzielić na sferyczne i takie, które obejmuję fotografowaną przestrzeń dookoła. Coraz popularniejsze staje się robienie zdjęć sferycznych, które opierają się na możliwości ukazania danego miejsca z każdej strony. Otrzymany obraz zachwyca rozmaitymi kształtami i finezyjnymi barwami. Co prawda, powstałe zniekształcenia nie rejestrują realnego zjawiska, ale efekt bywa często zachwycający. Nierzadko też nachodzą na siebie przedmioty, czy kształty, modyfikując ich bryły. Trzeba zaznaczyć, że fotografia taka charakteryzuje się raczej artystycznymi doznaniami, niż realnemu oddaniu rzeczywistości. Zdjęcia można wykonywać nawet telefonem, o ile zainstalujemy odpowiednią aplikację. Co jest istotne przy fotografiach sferycznych? Przede wszystkim trzeba mieć dobry aparat, najlepiej lustrzankę. Istotny jest także wybór odpowiedniego obiektywu, najlepiej takiego, o jak największej szerokości kąta widzenia. Wpływa to na ilość zdjęć, jakie trzeba wykonać do panoramy: im szersza rejestracja otoczenia, tym mniej pracy aparatem. Zdjęcia sferyczne należy wykonywać wyłącznie w trybie manualnym. Chodzi przede wszystkim o ustawienia wielkości przysłony, czasu naświetlania lub balansu bieli. Profesjonalne stworzenie panoramy kosztuje kilkaset złotych, w zależności jaką przestrzeń ma uchwycić profesjonalista.

Warto zastanowić się nad poszerzeniem zainteresowań i zająć się panoramami. Efekty, które powstają przy odpowiednim zmontowaniu ujęć na długo zapadają w pamięć i stanowią interesującą pamiątkę z podróży. Taką, która uzupełni naszą kolekcję zdjęć o ciekawą perspektywę.