You are currently viewing Ekran dotykowy (interaktywny)

Ekran dotykowy (interaktywny)

  • Post author:
  • Post category:Edukacja

Istnieje wiele różnych technologii ekranów dotykowych (interaktywnych) z różnymi metodami wykrywania dotyku. Rezystancyjny panel dotykowy składa się z kilku cienkich warstw, z których najważniejszą są dwie przezroczyste warstwy elektrooporowe zwrócone do siebie cienką szczeliną. Górna warstwa (ta, której się dotyka) ma powłokę na powierzchni spodniej.

Ekran interaktywny – technologie panelu dotykowego

monitor interaktywnyTuż pod nią znajduje się podobna warstwa rezystywna na podłożu. Jedna warstwa ma przewodzące połączenia wzdłuż boków, druga wzdłuż góry i dołu. Napięcie jest przykładane do jednej warstwy i wykrywane przez drugą. Kiedy obiekt, taki jak opuszka palca lub końcówka rysika, naciska na zewnętrzną powierzchnię, obie warstwy stykają się i stają się połączone w tym punkcie. Panel zachowuje się wtedy jak para dzielników napięcia, jedna oś na raz. Dzięki szybkiemu przełączaniu pomiędzy poszczególnymi warstwami można wykryć położenie nacisku na ekran. Dotyk rezystancyjny jest stosowany w restauracjach, fabrykach i szpitalach ze względu na wysoką tolerancję na płyny i zanieczyszczenia. Główną zaletą technologii dotyku rezystywnego jest jej niski koszt. Dodatkowo, ponieważ do wyczucia dotyku potrzebny jest tylko odpowiedni nacisk, monitorów można używać w rękawiczkach lub używając czegokolwiek sztywnego jako substytutu palca. Ekran dotykowy (monitor interaktywny) tego typu używany był przez Nintendo w rodzinie DS, rodzinie 3DS oraz Wii U GamePad.

Technologia powierzchniowej fali akustycznej wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które przechodzą nad panelem ekranu dotykowego (interaktywnego). Kiedy panel jest dotykany, część fali jest pochłaniana. Zmiana w falach ultradźwiękowych jest przetwarzana przez kontroler w celu określenia pozycji zdarzenia dotykowego.