You are currently viewing Drewniany dom z dachem ze strzechy – jak wybudować?

Drewniany dom z dachem ze strzechy – jak wybudować?

Coraz bardziej popularne stają się domy drewniane, czy to wykonywane z desek, czy z bali. Aby wygląd takich domów był jeszcze bardziej tradycyjny można zainwestować w dachy z trzcin lub strzechy.

Jak wybudować dom drewniany?

Budowa domu drewnianego z baliBudowę domu drewnianego należy rozpocząć od przygotowania placu budowy. Przede wszystkim należy usunąć krzaki oraz drzewa, które będą przeszkadzały nam w budowie. W następnej kolejności usuwa się humus, oraz wyrównuje teren. Kolejny etap to wykonanie fundamentów. Po tak przygotowaniu terenu można rozpocząć budowę naszego domu drewnianego. Domy drewniane najczęściej są wykonywane w technologii szkieletowej. Budowę rozpoczyna się od postawienia szkieletu z bali. Następnie wykonuje się ściany z płyt lub desek, które montuje się do belek. Pomiędzy te płyty lub deski instaluje się izolację termiczną oraz przeciwwodną. Kolejnym etapem jest wykonanie stropu lub dachu. Strop podobnie się wykuje jak ściany: montuje się belki, pomiędzy je izolację, następnie przybija się płyty na które umieszcza się podłogę. Dach w takiej konstrukcji jest zazwyczaj wykonywany w technologii krokwiowo-jętkowej. Taka konstrukcja jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu taki dach można pokryć dowolną dachówką lub blachą.

Jakie są zalety budowy domów z balii?

Budowa całorocznego domu z baliDomy z bali coraz bardziej zyskują swoja popularność. Taki dom posiada niezwykłą elewację, która sprawi, że dom nasz będzie prezentował się tradycyjnie oraz elegancko. Jednak w porównaniu z domami z drewna są one droższe ponieważ potrzebna jest większa liczba drewna. Takie domy powinny być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy, aby nasz dom spełniał swoje właściwości. Jedną z nich jest wytworzenie specjalnego mikroklimatu wywnętrz domu. Bale mają zdolność absorpcji ciepła, którą wypuszczają z powrotem, gdy pomieszczenie się wychładza. Do tego w pomieszczeniach takich utrzymywany jest optymalny poziom wilgoci co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu,szczególnie na układ oddechowy. Domy z bali mają krótki czas realizacji. Po dostarczeniu przygotowanych wcześniej elementów na plac budowy, realizacja trwa od dwóch do czterech tygodni. Domy takie są lekkie, więc fundamenty nie muszą być specjalnie rozbudowane. Domy z bali można budować nawet zimą, jest to możliwe, ponieważ nie wykonuje się żadnych prac mokrych.

Czy warto jest budować dachy z trzciny?

Dom z dachem ze strzechyDachy z trzciny mają wiele zalet. Jedną z nich jest dobra akustyka oraz pochłanianie dźwięków. Co sprawi, że padający deszcz nie będzie zakłócał nam sen. Kolejną zaletą takich domów jest ich odporność na czynniki atmosferyczne, nie tylko opady, ale również wiatr, czy zmienne temperatury. Zbita struktura sprawia, że dachy te są ognioodporne. Dachy wykonane z trzciny są trwale oraz wytrzymałe, co sprawi, że będzie można go użytkować przez dziesiątki lat. Zaletą takich domów jest również możliwość budowy różnych kształtów, nawet owalnych.

 

Jak wybudować dach ze strzechy?

Montaż dachu z trzcinyDawniej dachy ze strzechy były wykonywane ze słomy. Obecnie najczęściej jest to trzcina. Dobra trzcina na dach zawiera dużą ilość krzemionki. Strzecha powinna być:

  • długa
  • prosta
  • cienka
  • sprężysta
  • dobrze wysuszona
  • wysortowana
  • jednoroczna

Dachy te były kładzione przez wiele dziesiątków lat, w więc technologia kładzenia takich dachów stawała się coraz lepsza. Strzechę wiąże się w snopki przy pomocy drutów. Dachy najlepiej jeśli są kładzione pod kątem minimum 35º. Jednak większy kat na pewno wpłynie na lepszy wygląd jak i na żywotność takiego dachu. Strzechę nie tylko na dachu można kłaść w snopkach, ale również może być kładziona luźno. Dachy ze strzechy kładzie się bardzo długo, podczas planowania budowy należy wziąć to pod uwagę.


Wartościowe źródła danych związanych z tematem:

  • Natur Eko Dom – strona przedsiębiorstwa budującego całoroczne domy drewniane z bali
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domów
  • Ekodachreed Strzecha – strona internetowa firmy wykonującej dachy ze strzechy

 

Podsumowanie

Domy drewniane zyskują coraz większą popularność. Również jest podobnie z dachami ze strzechy lub trzciny. Dzieje się tak, że wszystko co jest ekologiczne to jest trendy, nawet własne domy, które budujemy.

Dodaj komentarz