You are currently viewing Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Ogrzewanie swojego domu jest bardzo ważna sprawą. Wiele osób zaczyna inwestować w ekologiczne oraz energooszczędne źródła ciepła, które przyczynią się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Pompy ciepła powietrze na Śląsku

Pompa ciepłaPompy ciepła są urządzeniem, które służy do poboru energii potrzebnej do ogrzewania z wody, powietrza lub gleby. Urządzenie to wykorzystuje nienaturalny przepływ ciepła, dzięki energii mechanicznej z zewnątrz. Ciepło krąży z obszaru z zimniejszą temperaturą do tego z cieplejszą. Pompy ciepła na Śląsku są montowane, jako urządzenia czerpiące energię w powietrza. Błędem jest myślenie, że takie pompy ciepła mogą pracować wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Rozwój technologi sprawił, że mogą one pracować w zakresie temperaturowym od -25°C do 45°C. Jednak moc grzewcza takiego urządzenia spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, jednak nie przestanie działać, ponieważ ciepło w powietrzu jest aż do temperatury -273°C. Urządzenie te można również wykorzystywać zimą do ogrzewania wody, a latem do klimatyzowania pomieszczeń. Pompa cierpła pobiera energię elektryczną do zasilania sprężarki, aby zaoszczędzić na rachunkach, energię można pobierać w czasie tańszej taryfy, a nadmiar pobrane energii będzie wykorzystany podczas trwania droższej taryfy. W porównaniu z pompami gruntowymi, urządzenie te jest tańsze oraz mniej awaryjne. Nieprawdą jest też myślenie, że pompy ciepła powietrzne podczas długotrwałych mrozów przestają działać.

Gruntowe pompy ciepła instalowane w Pabianicach

Gruntowa pompa ciepłaPompy ciepła w Pabianicach montowane przez jedną z firm działają na zasadzie poboru energii z gruntu. Jest to najlepsze wykorzystanie ciepła pochodzącego z ziemi. W takim urządzeniu wykorzystuje się sondę pionową lub poziomą jako źródło ciepła. Grunt bardzo dobrze akumuluje ciepło i jest niewrażliwy na warunki atmosferyczne. Ciepło z tego źródła pozyskują systemu rur, które można umieszczać w glebie nawet do 100 metrów. W przypadku sondy poziomej rury montuje się do głębokości 5 metrów, ale zazwyczaj jest to od 1,2 do 1,5 metra. Długość jednej rury nie powinna być większa od 100 metrów, ponieważ opór przepływu, a co za tym idzie moc pompy obiegowej będzie zbyt wysoka. Najlepiej jeśli rury mają tą sama długość, aby otrzymać ten sam opór przepływu. Przyczyni się to do równomiernego poboru ciepła. Końce rur są połączone z rozdzielaczami zasilania oraz powrotu.

Wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła gruntowe

OdwiertAby można było zmontować gruntowe pompy ciepła potrzebne jest wykonanie odwiertów. Odwierty pod pompy ciepła są potrzebne aby zainstalować gruntowy wymiennik ciepła. Kolektory pionowe mają więcej zalet, między innymi:

  • większa wydajność grzewcza,
  • łatwiejsze wykonanie,
  • zajmuje mały teren.

To ile się wykona odwiertów zależy od mocy grzewczej pompy. Głębokość odwiertu, nie ma aż takiego znaczenia, bardziej ważna jest powierzchnia, przez którą wymienniki będą czerpały ciepło z gruntu. Najlepiej odwierty jest wykonywać jeszcze przed powstaniem budynku. Wtedy teren działki jest dostępny z każdej strony, co jest łatwiejsze w przypadku wykorzystywania ciężkiego sprzętu.

Pompy ciepła dofinansowanie

Można otrzymać dofinansowanie na montaż pompy ciepła. Dofinansowanie takie można otrzymać z gminy lub powiatu. Poszczególne samorządy ustalają kwotę, która można otrzymać. Również dofinansowanie można otrzymać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymagania ogólne, które są wymagane aby starać się o dofinansowanie to:

  • urządzenie musi mieć 5 lat gwarancji,
  • rękojmia wykonawcy na przynajmniej 3 lata,
  • prawidłowe liczniki,
  • instrukcja w języku polskim,
  • moc instalacji do 300kW i maks 55°C.

Więcej informacji na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Pompy ciepła są urządzeniami, które coraz bardziej cieszą się popularnością ze względu na swoją energooszczędnością oraz walory ekologiczne. Wykorzystywane są do ogrzewania domu i wody oraz do chłodzenia pomieszczeń latem.

Dodaj komentarz