You are currently viewing Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Biura rachunkowe są to miejsca, gdzie pracują wykwalifikowani księgowi. Takie miejsce oferują pomoc przy księgowości firmy. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie prowadza własnej księgowości. Warto rozważyć taką możliwość, gdyż takie posunięcie może przynieść spore korzyści w dłużej perspektywie czasowej.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Rozliczenia księgoweWiele z firm, które dopiero co otwierają swoją działalność potrzebuje pomocy w załatwieniu wielu formalności w urzędach. Biura rachunkowe lub zatrudniona księgowa na pewno w tym pomogą. Ale biuro rachunkowe także oferuje pomoc na każdym etapie prowadzenia firmy. Zaczynając od wyboru formy opodatkowania, przez obsługę kadr i płac oraz prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, aż kończąc na rozwiązaniu działalności. Biuro rachunkowe sporządzi wiele różnego rodzaju zestawień i sprawozdań, takich jak:

  • sprawozdania finansowe,
  • deklarację podatkową,
  • analizy finansowe i prognozy,
  • rozliczenia rachunków,

Każdy klient rozpatrywany jest indywidualnie, ponieważ firmy nie są takie same i nie można sporządzić schematu obsługi klienta. Oczywiście to tylko przykłady, gdyż elementy takie jak wnioski kredytowe, rachunki zysków i strat, zmiany w kapitale oraz księgi rachunkowe, a także rozliczenia do ZUS również mogą sprawić kłopoty.

Usługi księgowe prowadzone przez księgową

Rozliczenia rachunkoweKsięgowa jest osobą zatrudniona do prowadzenia ksiąg rachunkowych firmy, jednak czasem firma jest mała i po prostu nie opłaca się zatrudnienie własnej księgowej. Dlatego biura rachunkowe są prowadzone przez księgowych. Usługi księgowe odpowiadają za zbieranie i przechowywanie faktur oraz innych dokumentów. Księgowi wpisują je do systemu księgowego. Następnie są analizowane dane i wyciągane informacje na temat funkcjonowania i działalności firmy. Księgowa również musi pilnować, by były spełnione wszystkie powinności wobec Urzędu Skarbowego oraz innych instytucji. Aby posiadać własne biuro rachunkowe księgowa/księgowy musi posiadać specjalną licencje Ministra Finansów. Zdobyć taką licencję można po potwierdzeniu swojego doświadczenia zdobytego w zawodzie oraz po zdaniu egzaminu. Jednak osoby zatrudniane w biurze rachunkowym nie potrzebują licencji. Księgowa w biurze rachunkowym ma dużą samodzielność. Jednak minusem tej pracy jest fakt, że biuro współpracuje z wieloma firmami, i trzeba zajmować się wieloma sprawami naraz.

Księgowość to ważny dział każdej firmy

Dokumenty księgoweKsięgowość jest elementem składowym rachunkowości. Polega ona na udokumentowaniu takich zdarzeń gospodarczych, które będą powodować zmiany w majątku danego przedsiębiorstwa. Ze względu, że księgowość odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie firmy, osoba zatrudniona jako księgowa powinna posiadać takie cechy jak: sumienność, dokładność i zdolność do skupiania uwagi. Osoba odpowiedzialna za księgowość jest potrzebna w każdej firmie. Jednak w tych mniejszych opłaca się zlecanie tej pracy specjalnym biurom rachunkowym. Księgowość może być prowadzona w sposób tabelaryczny, w formie przebitkowej, w formie rejestrowej, Forma tabelaryczna polega na prowadzeniu dziennika, który łączy ze sobą formę dziennika oraz zbiór kont syntetycznych. W formie przebitkowej można się posilać maszynami księgującymi. Zastępuje się w tej metodzie zwarte księgi na kartki, oraz są prowadzone kartoteki. Forma rejestrowa jest stosowana masowo. Najważniejsze w niej jest rejestrowanie sprzedaży i zakupów. Rachunkowość komputerowa jest uznana za odmienna formę rozliczeń. Ta technika sprawia, ze rachunkowość wkracza w nowoczesne systemy. Rachunkowość komputerowa przetwarza dane księgowe. Zbiory w tym systemie muszą być tworzone indywidualnie dla rożnych firm. Księgi Rachunkowe powinny być trwale oznakowane nazwą księgi oraz nazwą jednostki. Muszą być zaznaczone daty wydruków, oraz wydruki powinny mieć numerowane strony.


Przydatne informacje można również znaleźć na:


 

Podsumowanie zagadnień

Pomoc biur rachunkowych jest polecana firmom średnim i małym. Gdy prowadzenie własnej księgowości jest nieopłacalne. Warto z nich korzystać, ponieważ pracują tam wykwalifikowane osoby, a poza tym przy jakiejkolwiek pomyłce, biuro jest ubezpieczone, a klient odstaje odszkodowanie. Należy zadbać o tak ważne sprawy i dobrze przemyśleć wszystkie decyzje.

Dodaj komentarz