Czy powietrzne pompy ciepła dobrze się sprawdzają? – czyli energia z powietrza,

W dzisiejszych czasach rozwiązań w dziedzinie pozyskiwania energii oraz wykorzystywania jej naturalnych zasobów jest coraz więcej. Z pewnością zdają sobie z tego sprawę Ci, którzy dopiero rozpoczęli projektowanie czy budowanie własnych domów, które mogą obecnie ogrzać naprawdę prosto, tanio i praktycznie, wykorzystując jedynie naturalne źródła energii.

Czy powietrzna pompa ciepła jest jednym z najlepszych rozwiązań ogrzewania domu?

powietrzna pompa ciepłaJednym z takich rozwiązań, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest pompa ciepła powietrze woda, której posiadanie jest ogromną oszczędnością w pozyskiwaniu ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewaniu pomieszczeń wchodzących w skład danej nieruchomości. Zapoznajmy się więc ze sposobem działania tego typu urządzeń, których montaż zapewni nam nie tylko prostotę w pozyskiwaniu energii, ale także i oszczędność możliwą każdego dnia, bez względu na ilość domowników czy ilość zużywanej energii.

Rodzaje pomp ciepła, trochę szerzej.

Wiemy, że jest wiele rodzajów pomp ciepła. Podział zależny jest od sposobu ich działania oraz sposobu pozyskiwania energii. W zależności od naszych możliwości finansowych oraz możliwości naszej nieruchomości możemy zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań:

  • Powietrzne pompy ciepła
  • Gruntowe pompy ciepła
  • Gruntowo wodne pompy ciepła
  • Pompy ciepła na wylotowe powietrze
  • Wodne pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

ogrzewaniePodstawą działania pompy ciepła powietrze woda, bez względu na wybrany przez nas rodzaj czy model, jest naturalne źródło energii, którym w tym przypadku jest powietrze. Jak widzimy więc, podstawa działania tego typu urządzeń jest wszędzie dostępne i to w nielimitowanej ilości powietrze, którego nam bez wątpienia nie zabraknie. Kluczem do uzyskania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania jest wykorzystanie zewnętrznego powietrza czyli bezpłatnej energii środowiska pochodzącej z atmosfery zewnętrznej.
Nie ma się więc co obawiać skomplikowanego działania, utrudnionego montażu czy innego rodzaju przeszkód. Wystarczy dobrać odpowiedni model i przede wszystkim dopasować go do warunków atmosferycznych. Od tego bowiem zależy poprawne i wydajne działanie pompy ciepła powietrze woda oraz nasza oszczędność. Podczas dokonywania zakupu i wyboru odpowiedniego modelu z pewnością nie warto maksymalnie oszczędzać. Wybierzmy model dostosowany do naszych potrzeb, panujących warunków atmosferycznych oraz model na odpowiednim poziomie technicznym, który służyć będzie nam przez długie lata.


Więcej informacji na:


 

Jaki model pompy ciepła powietrze woda wybrać?

Dylemat z pewnością będzie spory, z racji zróżnicowania modeli oraz zaawansowania technicznego. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich działaniem, by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i przykrych niespodzianek. Montaż pompy ciepła powietrze woda, bez względu na wybrany model jest niezwykle łatwy. Nie wymaga także wykonywania żadnych odwiertów, co z pewnością ucieszy każdego właściciela nieruchomości. Do wyboru mamy pompę ciepła powietrze woda typu:

  • monoblok
  • split

pompy ciepłaRóżnią się one od siebie, ponieważ monoblok jest urządzeniem kompaktowym, zawierającym wszystkie niezbędne elementy w jednej obudowie. Model typu split posiada natomiast swoje komponenty w dwóch oddzielnych jednostkach: wewnętrznej i zewnętrznej. Decydując się na pompę ciepła powietrze woda typu monoblok powinniśmy się jednak przygotować na pewne dodatkowe koszty, ponieważ bardzo często oprócz samej pompy wymagana jest instalacja dodatkowych urządzeń typu zbiornika buforowego czy pompy obiegowej. Mimo tego zabieg ten wart jest swojej ceny i oszczędności, które będziemy czerpać podczas użytkowania pompy ciepła. Popularność pomp ciepła wody powietrze rośnie z roku na rok. Rozwiązanie to staje się obecnie nawet modniejsze niż pozyskiwanie energii poprzez kolektory słoneczne, które jeszcze do niedawna biły rekordy popularności.
Wszystko to zasługa uniwersalności i niezależności od promieni słonecznych, co w przypadku kolektorów słonecznych nie jest niestety możliwe, ponieważ ilość wytwarzanej przez dany kolektor energii zależy od nasłonecznienia, a w naszych warunkach atmosferycznych niestety promienie słoneczne nie są mocne każdego dnia. Warto więc zainteresować się zakupem pompy ciepła woda powietrze oraz zapoznać się ze specyfiką ich działania, która wcale nie jest skomplikowana. Otwórzmy się więc na to rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko pozyskamy energię w sposób naturalny, ale i zyskamy wygodę i prostotę użytkowania, o oszczędnościach z tego płynących już nie wspominając.