You are currently viewing Czy fotowoltaika w dużym mieście jest sensowna?

Czy fotowoltaika w dużym mieście jest sensowna?

Energia słoneczna każdego dnia jest coraz to bardziej w modzie. Wielu ludzi decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych ze sporą nadzieją na to, że zredukują swoje koszta za rachunki energii elektrycznej. Niemniej jednak, jeśli mieszkamy w wielki mieście, to czy w ogóle powinniśmy rozmyślać na temat fotowoltaiki? Czy miasto ma wpływ na to, jak panele słoneczne działają i ostatecznie – czy jest to w ogóle opłacalne? 

Instalacja w wielkim mieście

instalacje fotowoltaiczne z toruniaPrzede wszystkim, w kontekście instalacji fotowoltaicznych musimy sobie uświadomić, że bardzo wiele zależy od nasłonecznienia. Może nawet z ręką na sercu powiedzieć, że wszystko od tego zależy. Poziom nasłonecznienia jest zróżnicowany, aczkolwiek przede wszystkim największym jego determinantem jest pora roku, w której to światło słoneczne pada na powierzchnię Ziemi. Wiadomym jest to, że światło słoneczne ma znacznie większą siłę w trakcie pór letnich, a znacznie mniejszą w trakcie pór zimowych. Tak więc kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne z Torunia nie będą miały problemu z pobieraniem energii w środku lata niezależnie od tego czy znajdują się na wsi, czy też w duży mieście, takim jak wcześniej wspomniany Toruń. Jedynym, ale jednocześnie bardzo dużym ryzykiem związanym z instalacją paneli słonecznych w dużych miastach jest to, że istnieje mała szansa na to, iż ze względu na urbanizację nasze panele zostaną zasłonięte przez nowy budynek, który może powstać za kilka lat.

Tak więc, jak jesteśmy w stanie zauważyć – głównym determinantem w kontekście instalacji fotowoltaicznych jest przede wszystkim natężenie energii słonecznej w danej porze roku. To czy sama instalacja w sobie znajduje się w mieście czy też nie ma mniejsze znaczenie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak nasłonecznienie w konkretnej porze roku.