You are currently viewing Co powinno się znaleźć w prywatnym domu seniora?

Co powinno się znaleźć w prywatnym domu seniora?

Polacy częściowo przekonali się już, że sprawienie, aby krewny mieszkał w domu seniora nie jest zbrodnią. Czasami to najlepsze wyjście, jeśli samemu nie może się zadbać, aby miał on należytą opiekę. Współczesne prywatne domy dla osób starszych często są przecież pozytywnym miejscem. Co powinno znaleźć się w takim miejscu, aby było ono przekonywające?

Prywatny dom seniora, czyli przede wszystkim opieka

prywatny dom opiekiNajważniejszą kwestią w każdym domu seniora jest to, aby dbano tam o człowieka. Cóż z tego, że ośrodek będzie piękny, tereny zielone przylegające będą pozwalać na dogodny wypoczynek, jak nikt nie będzie się o starszego człowieka troszczył? Zanim zapisze się więc seniora do konkretnego domu, warto zbadać kilka ofert i pojechać do danych placówek osobiście. Podczas pobytu zwróć uwagę na:

  • zachowanie przebywających tam mieszkańców
  • zachowanie pielęgniarzy i reszty obsługi
  • wszystkie ewentualne niepokojące sygnały
  • regulamin pobytu
  • jaki jest zakres opieki
  • warunki do życia

Jest wiele czynników, które decydują o tym, że dane miejsce można uznać za dobre dla osoby, która ma tam spędzić swoją jesień życia. Opieka nad osobami starszymi to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza że mają one różne schorzenia. Trzeba więc ocenić czy osoby znajdujące się w danej placówce się do tego nadają. Oczywiście, nie da się zobaczyć wszystkiego w czasie krótkiego i kontrolowanego pobytu, jednak intuicja zazwyczaj dobrze człowiekowi podpowiada. Większe miasta jak Bydgoszcz mają zazwyczaj więcej takich ośrodków, więc na pewno nie warto wybierać pierwszego lepszego. Trzeba najpierw upewnić się, że starszy człowiek będzie się w danej placówce czuł dobrze. Jeżeli przebywający już na miejscu ludzie starsi, zachowują się dziwnie, wyglądają ponuro, to nie jest dobry znak. Może się okazać, że są po prostu zaniedbywani. Warto zatem zapoznać się z tym, jaki jest zakres opieki oferowany przez dany dom opieki. Czy spełni on wszystkie potrzeby? Jeśli są jakieś ograniczenia odnośnie odwiedzania krewnych, także warto zwrócić na to uwagę dużo wcześniej, a powinno być to zawarte w regulaminie.

 

Jack maszyny do reperowania i szycia

maszyna do szycia stebnówkaPoza opieką bardzo ważny jest oczywiście różnego rodzaju sprzęt. Najważniejszy jest ten sanitarny, a także wyposażenie pokojów. Jeżeli jednak będzie trzeba coś zreperować, może przydać się Jack stebnówka. Być może niektóre osoby starsze będą zresztą na tyle jeszcze w pełni sił, że będą chciały zająć się czymś pożytecznym albo ciekawym. Maszyna do szycia to sprzęt, który przez wiele starszych pań jest umiejętnie obsługiwany. Kluczowe jest, aby osoby starsze w swoim nowym domu miały także jakieś zajęcie, inaczej bowiem marnieją. Korzystnie na emeryta może wpłynąć to, że odtąd nie będzie mieszkał samotnie, a będzie miał nowych znajomych, którzy mogą wprowadzić wiele kolorów do życia. Każdy natomiast wie, że jest takie wyposażenie meblowe, sanitarne i tym podobne, które musi się w ośrodku znaleźć, żeby można go było brać pod uwagę jako miejsce stałego pobytu.

 

Grzejniki dekoracyjne a ciepło i przytulność

biały grzejnik dekoracyjnyInna kwestia to wystrój oraz dostateczny komfort. W takim miejscu musi być przede wszystkim ciepło. Osobom starszym bowiem znacznie łatwiej się przeziębić, a później zapaść na jakąś poważniejszą chorobę. Mają one mniejszą odporność niż ludzi młodzi. Nowoczesne grzejniki kanałowe załatwią sprawę, natomiast zadbanie o wystrój może mieć także istotne znaczenie. Kiedy w pomieszczeniach prywatnego domu opieki można poczuć się jak w pięknym domu, to starszy człowiek na pewno będzie zadowolony. Trzeba jednak pamiętać, że takie osoby mogą mieć nieco inne wyczucie estetyki, więc grzejniki dekoracyjne niekoniecznie będą najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej, kiedy będzie po prostu schludnie, tak aby podobało się jak największej grupie osób. To znak, że właściciele dbają, żeby senior nie czuł się przytłoczony. Wystarczy kiedy pomieszczenia będą ciepłe, wysprzątane i w dość neutralnym, ale estetycznym stylu.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Senior.pl – internetowy portal dla aktywnych seniorów
  • Jackeurope.com – strona internetowa firmy oferującej maszyny jack stebnówka
  • Lesnydomseniora.pl – witryna internetowa prezentująca dom seniora w Bydgoszczy
  • Instal Piast – strona internetowa hurtowni hydraulicznej z Warszawy

Podsumowanie tematu

Wybór domu seniora nie jest łatwym zadaniem, bowiem trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Kiedy jednak podejdzie się do tego odpowiednio i zbada ofertę kilku miejsc, na pewno uda się znaleźć prywatny dom opieki spełniający oczekiwania zarówno seniora, jak i jego bliskich.

Dodaj komentarz