You are currently viewing Co poleci endokrynolog w kwestii dbania o zdrowie?

Co poleci endokrynolog w kwestii dbania o zdrowie?

Jeśli chce się mieć dobre samopoczucie, ważne jest, aby troszczyć się o swój organizm na co dzień. Każdy lekarz to powie. W zależności jednak od specjalizacji, którą dany doktor się zajmuje, podpowie on bardziej konkretne wskazania, jak dbać o zdrowie.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

lekarz endokrynologNie każda lekarska specjalizacja jest powszechnie znana. Dlatego na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się endokrynolog, aby było to jasne. Endokrynologia to dziedzina zajmująca się leczeniem niewłaściwego funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Endokrynolog prowadzi więc kuracje mające na celu leczenie zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Produkują je na przykład tarczyca, gonady, trzustka czy przysadka mózgowa. Jeśli więc widzimy jakąś nieprawidłowość hormonalną bezzwłocznie należy skonsultować się z medykiem tego obszaru nauki. Ten specjalista jest osobą, którą trzeba będzie odwiedzić na przykład w przypadku bezpłodności, zaburzeń dojrzewania, a także w dolegliwościach związanych z menopauzą. W wielu sytuacjach konieczny będzie także ginekolog. To oczywiste, ponieważ hormony wpływają także na układ rozrodczy kobiety. Te specjalizacje ściśle ze sobą współpracują, dlatego konieczne jest dobranie dobrych lekarzy, którzy kompleksowo zbadają problem. Jednak trzeba sobie uświadomić, że problemy z gruczołami wydzielającymi hormony mają nie tylko panie. Chociażby taka niedoczynność tarczycy może być problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 

Wizyta w poradni medycyny pracy

lekarz medycyny pracyZ wielu schorzeń nie zdajemy sobie sprawy do czasu. Nieraz dopiero po zauważeniu niepokojących objawów zaczynamy się interesować zdrowiem. Tymczasem lekarze zalecają, aby robić badania okresowe. Dzięki temu można szybciej rozpocząć leczenie i często zapobiec poważniejszym konsekwencjom. Czasami pomocna w wykrywaniu nieprawidłowości okazuje się medycyna pracy. W badaniach potrzebnych do zakładu pracy nieraz okazuje się, że ktoś podupadł na zdrowiu, a przez cały czas ignorował niepokojące symptomy. Lepiej zawsze dwa razy sprawdzić czy wszystko jest w porządku i usłyszeć, że nic złego się nie dzieje niż zignorować swój stan zdrowia i później musieć leczyć się na poważniejsze choroby. Każdy lekarz to powie.

 

Czy komora solna pomoże w schorzeniach endokrynologicznych?

komora solna podczas testówWielu chorobom endokrynologicznym nie da się zapobiec. Można jednak wspomóc leczenie ich za pomocą różnych działań. Endokrynolodzy polecają na przykład stosować odpowiednią dietę. Zalecenia powinno się dostać w gabinecie. Jeśli lekarz nie zaproponował wspomagających leczenie posiłków, można go o to zapytać. To, co spożywamy w dużej mierze ma wpływ na samopoczucie. Jeśli ma się możliwość, można skorzystać także z alternatywnych metod leczenia. Dobre są na przykład tak zwane groty czy komory solne. Komora klimatyczna pomaga na:

  • wzmocnienie odporności
  • astmę
  • niedoczynność tarczycy
  • łuszczycę
  • zapalenie zatok

Taka komora pomaga więc na choroby gruczołów, ale nie tylko. Przydatna jest w leczeniu wielu schorzeń. Należy jednak zaznaczyć, że sam pobyt w takiej grocie jeszcze nikogo nie wyleczył. Działa jednak korzystnie, wspomagając kurację zaleconą przez specjalistę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w takich komorach oddycha się czystym, bogatym w minerały powietrzem. Można tam uzupełnić ilość jodu, magnezu, potasu i innych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Takie groty solne kojarzą się z górskimi miejscowościami. Z pewnością jest ich tam sporo, aczkolwiek w innych rejonach Polski też wcale nie są rzadkością. Można skorzystać z groty także przykładowo w Łodzi, w Bydgoszczy czy Warszawie. We wszystkich większych miastach z łatwością znajdzie się takie miejsce. Nie jest ono tak bogate w jod, jak przestrzeń nadmorska, jednak i tak warto poodychać tam czystym powietrzem.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu
  • Es-Torr – witryna internetowa firmy dostarczającej komory solne i klimatyczne
  • Przychodnia Malinowa – strona internetowa przychodni medycyny pracy z Łodzi

 

Podsumowanie

Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, trzeba o nie dbać na bieżąco. Nie da się uniknąć zachorowania na niektóre choroby, jednak bieżąca kontrola stanu zdrowia znacznie ułatwia leczenie. Poza tym można wspomagać się dobrą, bogatą w minerały dietą. Wskazany jest także ruch, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie całego organizmu.

Dodaj komentarz