You are currently viewing Centralne ogrzewanie czy kominek?

Centralne ogrzewanie czy kominek?

Ogrzewanie domu jest bardzo ważną sprawą. Także taką jest to, jaki system sprawia, że pomieszczenia w naszym domu posiadają odpowiednią temperaturę. Możemy zainwestować w centralne ogrzewania, jak i punktowe źródła ciepła.

Na jakie paliwo jest montowane centralne ogrzewanie w Łodzi?

piecJednym z najbardziej popularnych sposobów ogrzewalnia naszego domu jest centralne ogrzewanie. Montowane centralne ogrzewanie w Łodzi przez jedną z firm jest na węgiel brunatny lub kamienny. Jest to najbardziej popularne paliwo, szczególnie ze względu na swoją powszechność oraz cenę. Centralne ogrzewanie może być grawitacyjne, jak i takie, które do swojej pracy wykorzystuje pompę. Zasada działania pieca grawitacyjnego jest prosta. Czynnik, którym najczęściej jest woda zostaje podgrzany w zbiorniku, który znajduje się w kotle. Nagrzana woda instalacją trafia do odbiornika – grzejnika. Następnie, gdy się wychładza wraca z porostem do zbiornika, gdzie cały cykl się rozpoczyna od nowa. Centralne ogrzewanie grawitacyjne nie może być zbyt skomplikowane i rozbudowane, gdyż w nim są wykorzystywane naturalne właściwości cieplne wody. Ogrzewanie z pompą działa podobnie, tylko, że w nim obieg wody w instalacji odbywa się dzięki działaniu pompy. Takie instalacje centralnego ogrzewania mogą być bardziej rozbudowane.

Kto może założyć nam przyłącze gazowe?

przyłącze gazoweInnym paliwem, które wykorzystuję się do ogrzewania domu jest gaz. Jeśli do domu mamy podłączoną instalację gazową to nie mamy problemu z założeniem pieca gazowego. Problem rozpoczyna się gdy nie mamy takowej instalacji. Wtedy potrzebujemy przyłącza gazowego. Przyłącze założyć może nam:

  • gazowania,
  • prywatna firma.

Gazownia przyłącze gazowe założyć może nam, po tym jak uzyskamy odpowiednie pozwolenia. Po zgłoszeniu chęci skorzystania z takich usług, możemy czekać nawet do miesiąca, aż zostanie ona zrealizowana. Inaczej jest w przypadku prywatnej firmy. Przyłącze gazowe zostanie założone praktycznie od ręki.

3 rodzaje kominków montowanych w Poznaniu.

Kominki narożneJedna z firm montuje kominki w Poznaniu:

  • z paleniskiem otwartym,
  • kasety kominkowe,
  • z wkładem kominkowym.

Kominki z paleniskiem otwartym najczęściej służą tylko jak element wystroju wnętrz. Kominki takie bardzo ładnie wyglądają, ale niestety mają największą stratę ciepła. Ucieka ono bowiem przez komin wraz z dymem. Kominek taki jest wykonywany z cegieł lub bloczków szamotowych. Dobrze jeśli kominek otwarty jest wyposażony w ekran. Zapobiegnie to wypadaniu drewna lub rozprzestrzenianiu się iskier. Kasety kominkowe są wkładem jeśli chcemy przerobić kominki otwarte na zamknięte. Posiadają one znacznie lepsza efektywność grzewczą. Kasety kominowe wkłada się do komory spalania. Kasety kominowe różnią się od wkładów głównie tym, że posiadają płaszcz z blachy, który otacza komorę spalania. Również posiadają wloty powietrza ciepłego znajdujące się nad drzwiczkami wsadowymi. Kominki z wkładem kominowym najczęściej służą już do ogrzewania całego domu. Takie kominki do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują:

  • wodę,
  • powietrze.

Kominki ciepło przekazują poprzez wykorzystanie rur, które są zainstalowane w okapie. Ciepłe powietrze tą, że instalacją jest przekazywane do wszystkich pomieszczeń. Wodne kominki do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują płaszcz wodny, który znajduje się wewnątrz wkładu – otaczając go. Zasada działania jest zbliżona do działania centralnego ogrzewania. Nagrzana woda ze zbiornika przekazuje swoje ciepło instalacją do odbiorników, czyli grzejników.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. To, na jakie się zdecyduje zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Nasz wybór w dużym stopniu jest uzależniony od energooszczędności oraz od ceny instalacji, jak i późniejszej jej eksploatacji.

Dodaj komentarz