You are currently viewing Bezpieczne ruszta stosowane w pomieszczeniach inwentarskich

Bezpieczne ruszta stosowane w pomieszczeniach inwentarskich

 

Hodowla zwierząt gospodarskich wiąże się z budową specjalnych pomieszczeń inwentarskich. Szczególne ważne jest zaprojektowanie odpowiedniej podłogi dla zwierząt. Biorąc pod uwagę hodowlę bydła, trzeba zwrócić uwagę na to, czy pod danym podłożu zwierzęta będą mogły się bezpiecznie poruszać.

Podłoga w oborze – zastosowanie ruszt betonowych

ruszta betonowe dla bydłaW hodowlach wielkotowarowych zwierzęta nie wychodzą na zewnątrz, dlatego trzeba zagwarantować im jak najlepsze warunki wewnątrz obory. Obecnie bardzo często stosowane są podłogi wykonane ze specjalnych ruszt. Jak sama nazwa wskazuje, w takiej podłodze znajdują się otwory o różnej szerokości. Pod podłogą istnieje zaś specjalna przestrzeń. Do do niej trafiają nieczystości produkowane przez zwierzęta, a więc kał i mocz. Zwierzę gospodarskie depcze po odchodach i wpycha je pod podłogę przez wolne przestrzenie w rusztach. Takie ruszta betonowe dla bydła muszą być dobrane odpowiednio do grupy wiekowej. Wiadomo, że ruszta z mniejszymi otworami nadają się idealnie dla mniejszych zwierząt np. w cielętniku, a ruszta z nieco większymi szparami służą jako podłoże dla zwierząt dużych (dorosłych krów mlecznych lub dorosłych buhajów). Takie ruszta betonowe pomagają utrzymać czystość w pomieszczeniach gospodarskich. Zwierzęta nie muszą chodzić po własnych odchodach, mają lepsze warunki zoohigieniczne.

Co jakiś czas należy oczyszczać przestrzeń pod podłogą z nagromadzonych odchodów. Ruszta nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi. Przestrzenie w rusztach nie mogą być zbyt szerokie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której racice zwierzęcia będą wpadać do środka między ruszta. To mogłoby doprowadzić do poważnych urazów układu ruchu. Ruszta betonowe nie są śliskie, dzięki czemu zwierzęta mogą się po nich bezpiecznie poruszać – bez ryzyka groźnego upadku.