You are currently viewing Bezpieczne biuro – o co warto zadbać?

Bezpieczne biuro – o co warto zadbać?

Bezpieczeństwo jest priorytetem, jeśli chodzi o działanie biura. Odpowiednio zabezpieczone gwarantuje komfortowe warunki pracy pracownikom, ale także chroni dokumentację i fundusze firmy. W Polsce praktycznie każda firma podejmuje kroki mające na celu zabezpieczenie jej działalności. Jakie działania są zatem najpopularniejsze i najskuteczniejsze?

Ochrona biura – firma ochroniarska

kamery termowizyjneBiuro jest miejscem, w którym wiele osób spędza całe dnie, odwiedzane jest przez potencjalnych klientów i przypadkowe osoby, co za tym idzie nigdy nie wiadomo kto się w nim znajduje i w jakim celu przyszedł, dlatego tak ważnym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie go zarówno na czas naszej nieobecności w biurze jak i na czas pracy. Dobry i sprawny system ochrony montowany przez rzetelną firmę ochroniarską w swoim składzie obejmuje takie elementy jak:

  • czujniki dymu
  • czujniki zbicia szyby
  • kamery
  • czujniki ruchu
  • czujniki gazu
  • alarm antywłamaniowy

Elementy te, a przynajmniej ich część, pozwalają na podjęcie działania już w samym momencie powstania zagrożenia i co za tym idzie na zapobiegnięcie mu i zminimalizowanie strat z nim związanych. Dodatkowo sprawnie działający system zabezpieczeń wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników, co przekłada się na ich komfort i dalej idąc na efektywność wykonywanej pracy. Ochrona stacjonarna dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo biura i pozwala na podjęcie szybkich działań prewencyjnych, choć w przypadku większości biur zapewnienie bezpieczeństwa ogranicza się do instalacji odpowiednich urządzeń elektronicznych.

Nieograniczone możliwości kamery termowizyjnej w ochronie

pomiary termowizyjneKamera termowizyjna ogólnie rzecz ujmując działa na zasadzie przetwarzania promieniowania podczerwonego na sygnał elektrycznym, po czym jest on przekazywany w formie obrazu na monitor. System monitorujący, w którego skład wchodzi taka kamera, analizuje poziomy temperatur na określonej powierzchni i rejestruje każde odstępstwo od wytyczonej normy, czyli wyższą temperaturę niż powinna być i powiadamia odpowiednie służby. Zaletą takiego systemu monitoringu jest to, że nadaje się zarówno do wykrywania włamań jak i pożarów. Może on także monitorować temperaturę urządzeń i informować, gdy ich temperatura przekroczy konkretny poziom. Dodatkowo efektywność tego systemu z porównaniem z monitoringiem wykorzystującym tradycyjne kamery jest zdecydowanie wyższa. Kamera termowizyjna może z powodzeniem rejestrować obraz w nocy bez potrzeby specjalnego oświetlania pomieszczeń oraz ma około trzykrotnie dłuższy zasięg. Wszystkie te elementy sprawiają, że obecnie systemy monitorujące wyposażone w tego rodzaju kamery są najbardziej efektywnymi z dostępnych na runku.

Prowadzenie biura a oprogramowanie dla firm

oprogramowanie dla firmDziałalność biura zwykle wiąże się z koniecznością korzystania z konkretnych narzędzi, w tym także z odpowiednich programów. W przypadku biura muszą to być specjalistyczne programy dostosowane do specyfiki danej firmy. Wymienić tu można choćby programy dla biur rachunkowych czy nieruchomości. Oferta oprogramowania jest bardzo bogata i znalezienie potrzebnego programu nie powinno nikomu sprawić problemu. Na wyposażeniu każdego biura zwykle musi znaleźć się program pozwalający na bieżące prowadzenie księgowości oraz programy pomocnicze CRM, które pozwalają na dogodne zarządzanie kontaktami z klientami. Należy jednak pamiętać, że wybierając konkretne oprogramowanie musi być ono legalne i dopuszczone do użytku, ponieważ firmy posługujące się pirackimi programami mogą zostać ukarane wysoką grzywną. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swoje biuro przed tego typu karami zaopatrując się w legalne programy i na wypadek kontroli mieć zachowany dokument potwierdzający ich nabycie.


Źródła:

Reasumując:

Funkcjonowanie biura i jego bezpieczeństwo są ściśle zależne od tego jakie rozwiązania zostały w nim zastosowane i jakie środki są wykorzystywane. Wszystko to wpływa na funkcjonowanie pracowników oraz zyski firm. Zwłaszcza biura zajmujące się wysoko gotówkowymi transakcjami powinny szczególnie dużą wagę przywiązywać do bezpieczeństwa i stosować odpowiednie zabezpieczenia.